Cam Boyama

Gerekli Malzemeler;

 • Uygun boyutta desen fırçaları
 • Cam boyası
 • Cam obje
 • Boyayı emmeyen uygun malzeme (örneğin kırık fayans)
 • Su kabı
 • Ekose yapılacaksa, boya kaldırmayan bant

Cam objeleri boyamak için, cam üzerine uygulayabileceğiniz uygun cam boyası kullanabilirsiniz. Ya da akrilik boyalarınızı değerlendirebilmek için, önce cam üzerine glass & tile sürüp 1 hafta kurumasını bekledikten sonra desen uygulaması yapabilirsiniz. Bizim örneğimizde cam boyası kullanılmıştır.
Ahşap Boyama

Boyama İşlemi;
Ekose desen yaratabilmek için boya kaldırmayan bant kullanacağız. Bu bantlar ekose görünümün düzgün olmasını sağlayacaktır. Bu görünümü bant kullanmadan verebiliyorsanız daha hızlı işlem yapabilirsiniz. Bantları uygun aralıklar oluşturacak şekilde cam obje üzerine yapıştırınız. İnce fırça, mümkünse desen fırçası ile bantların arasını boyayınız.

Ahşap Boyama
Ahşap Boyama

Bantlar boya üzerine yapışacağı zaman, alta gelen boyama işlemi üzerinde 15 dakika geçmiş olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde alttaki boya bozulabilir.Ekose bittikten sonra cam obje üzerine serbest desen çalışması yapıyoruz. Küçük çiçekler sürahi üzerinde sevimli duracaktır. Eğer desen yapamıyorsanız, uygun stencil şablonları ile de boyayabilirsiniz. İşlem sırasında yaptığınız deseni beğenmezseniz, nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.
Ahşap Boyama
Ahşap Boyama
Boyama işlemi bittikten sonra, objenizi rahatça kullanabilmek için 175 derece ısıtılmış fırında 40 dakika fırınlayınız.

 

Ahşap Boyama
Ahşap Boyama
Önemli Not:
Bildiğiniz gibi el boyaması ürünler bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Aksi takdirde desen bozulabilir.Yumuşak sünger ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.


1 yorum yapılmış.
 1. 2580 gün ago
  Ozge Köşker

  Cam tezgah boyamak istiyorum sarı sim boyaya bilirmiyim ?

Bir Cevap Yazın